Dnia 29.08.2024 r. miał miejsce odbiór prac związanych z montażem platformy przyschodowej dla osób niepełnosprawnych w budynku Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Bieczu.
Od początku nowego roku szkolnego 2024/2025 osoby potrzebujące mogą już korzystać z nowej,w pełni funkcjonalnej, certyfikowanej platformy.
Prace zmierzające do realizacji projektu zaczęły się jeszcze końcem zeszłego roku kiedy to Powiat Gorlicki podpisał z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych umowę na dofinansowanie zakupu i montażu platformy. Wniosek obejmujący ten projekt został złożony w ramach programu Dostępna Przestrzeń Publiczna gdzie przyznano mu dofinansowanie sięgające aż 80% wartości kosztów kwalifikowanych.
Zamontowanie platformy przyschodowej znacznie poprawiło dostępność architektoniczną budynku dla osób z niepełnosprawnością ruchową, w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich. Nastąpiło skomunikowanie wejścia do budynku z poziomem parteru, który w większości jest już dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Parter posiada dostosowaną łazienkę oraz większość drzwi do sal lekcyjnych oraz do sekretariatu zapewnia wymaganą szerokość przejścia.
Do tej pory istniejące bariery architektoniczne uniemożliwiały niepełnosprawnej młodzieży z terenu powiatu gorlickiego i powiatów ościennych korzystanie z oferty edukacyjnej Liceum Ogólnokształcącego w Bieczu. Osoby z niepełnosprawnością ruchową zainteresowane nauką w bieckim liceum musiały szukać innych placówek, gdzie takie bariery już nie istniały. Odbywało się to ze szkodą dla młodzieży, jej edukacji oraz jej integracji społecznej. Poprawa warunków dostępności w liceum w Bieczu jest również dużym ułatwieniem w życiu rodziców, opiekunów uczniów szkoły jak również tworzy możliwość zatrudniania pracowników z niepełnosprawnościami.
W odbiorze zrealizowanego przedsięwzięcia udział wzięli: Aleksander Jasiński – Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Bieczu, Daniel Markowicz – Dyrektor Wydziału Rozwoju i Inwestycji Starostwa Powiatowego w Gorlicach, Piotr Niewola - Podinspektor w Wydziale Rozwoju i Inwestycji Starostwa Powiatowego w Gorlicach oraz przedstawiciele wykonawcy Rafał Bugno i Tomasz Rychlewski.
Ostateczny koszt realizacji projektu wyniósł 92 865,00 zł, przy dofinansowaniu z PFRON 74 292,00 zł. Wykonawcą robót była gorlicka firma „„ELBUD-2” s.c.”
Opracował Daniel Markowicz