Dnia 03.06.2024 r. odbył się częściowy odbiór zadania pn. „Rozbudowa Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kobylance o salę do zajęć sportowo-rehabilitacyjnych wraz z zapleczem gospodarczym oraz dostosowaniem do przepisów ppoż. I higieniczno-sanitarnych”.
Zadanie jest dofinansowane z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych Edycja 6 PGR w kwocie 1 908 467,26 zł.
Odbiorowi podlegały działania z etapu I czyli prace konstrukcyjno-budowlane i częściowo wykończeniowe (roboty rozbiórkowe, ziemne, fundamenty, ściany, dach, belki, podciągi, słupy stropy, schody, tynki, okładziny) o wartości 999 511,74 zł.
W odbiorze udział wzięli: Wicestarosta Gorlicki Marcin Krzemiński, Wykonawca Firma Usługowo-Handlowa RT-BUD Tomasz Kuziak z Bartnego, Dyrektor SOS-W w Kobylance Joanna Mliczek, Dyrektor Wydziału RI Daniel Markowicz wraz z pracownikami Tomaszem Przybyłowiczem i Piotrem Niewolą, Kierownik Budowy Tomasz Pietrzak oraz Inspektor Nadzoru Stanisław Szepieniec.
- Dzisiejszy dzień jest ważnym krokiem w realizacji tego wyjątkowego projektu, mającego na celu poprawę warunków edukacyjnych i wychowawczych naszych podopiecznych - komentuje odbiór Wicestarosta Marcin Krzemiński. Modernizacja ośrodka to inwestycja w przyszłość naszych dzieci. Nowoczesne i funkcjonalne przestrzenie umożliwią lepsze warunki nauki i rozwoju, co jest kluczowe dla osiągnięcia przez nie pełnego potencjału. Dla wielu z nich nasz ośrodek to drugi dom, a naszym celem jest, aby ten dom był bezpieczny, komfortowy i inspirujący. Dziękuję wykonawcom za ich profesjonalizm i zaangażowanie, które są widoczne na każdym kroku realizacji prac, a także pracownikom ośrodka za cierpliwość i współpracę w trakcie budowy.
- Przed nami jeszcze wiele pracy, ale jestem pewien, że wspólnymi siłami osiągniemy zamierzony cel. Dalsze etapy budowy będą kontynuowane z równie dużym zaangażowaniem i starannością. Zapewniam Państwa, że jako wicestarosta, będę nadal monitorować postęp prac, aby upewnić się, że wszystko przebiega zgodnie z planem - dodaje.
Przypominamy, że planowana rozbudowa ma na celu poszerzenie bazy dydaktycznej o salę do zajęć sportowo-rehabilitacyjnych. Stanowiłoby to rozwiązanie jednego z głównych problemów placówki, pozbawionej tego typu pomieszczenia, w wyniku czego zajęcia ruchowe dla dzieci prowadzone są na korytarzach. Sala będzie również pełnić funkcję miejsca spotkań wychowanków, kadry, rodziców i gości.
Ponadto wyposażona będzie w zaplecze umożliwiające przechowywanie sprzętu sportowego oraz innych elementów wyposażenia. W planach pojawia się również wiata oraz pomieszczenie gospodarcze w podpiwniczeniu (pod częścią nowego budynku), co ma stanowić rekompensatę za rozbiórkę istniejącego, zdegradowanego technicznie budynku garażowego.
Nową część budynku (powstałą w wyniku rozbudowy) planuje się wykonać w technologii tradycyjnej (fundamenty oraz strop nad podpiwniczeniem żelbetowe, ściany murowane, dach o konstrukcji drewnianej pokryty blachodachówką). Zakłada się powierzchnię dla sali sportowo-rehabilitacyjnej: 80-90 m², zaplecze oraz podpiwniczenie o powierzchniach ok. 20 m².
Nowa część obiektu zostanie wyposażona w niezbędne instalacje elektryczne i sanitarne. Rozbudowa pociąga za sobą konieczność dostosowania budynku do aktualnych przepisów ppoż. i higieniczno-sanitarnych.
Prace zorganizowane w odpowiedni sposób nie będą stanowić większych utrudnień dla funkcjonowania placówki. Zakres robót w obrębie istniejącego budynku SOS-W polegać będzie między innymi na wykonaniu wydzielenia pożarowego klatki schodowej wraz z budową instalacji oddymiania, montażu drzwi ppoż., zapewnieniu wyjść ewakuacyjnych, przebudowie sanitariatów, wykonaniu instalacji wentylacji mechanicznej, hydrantowej, przebudowie i uzupełnieniu instalacji elektrycznej. Ponadto niezbędnie będzie wykonanie zamurowań, przebić w nielicznych miejscach, rozbiórek i wzniesienia ścian działowych wraz z montażem stolarki, uzupełnienie elewacji oraz dachu.
Nalezy zaznaczyć, że bliźniaczy projekt budowy przygotowany jest dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Szymbarku. W ramach przebudowy przewiduje się wykonanie nowych kotłow z instalacją OZE, budową zjazdu i drogi wewnętrznej do Ośrodka oraz przebudowę skrzydła budynku na nowe sale na nowe sale dydaktyczne i administracyjne.
Opracował Daniel Markowicz