• 19 września 2024
  • Imieniny:  Januarego, Konstancji, Teodora

Pomoc dla Ukrainy

1 września 1939 r. wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej.

O godz. 4.35 przeprowadzono zbombardowanie Wielunia. O 4.47 komandor Gustav Kleikamp, dowódca okrętu szkolnego Kriegsmarine Schleswig-Holstein, kotwiczącego w kanale portowym na wysokości Twierdzy Wisłoujście, wydał rozkaz otwarcia ognia z dział artylerii głównej, średniej i lekkiej okrętu w kierunku Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.

Te strzały były ostateczną iskrą, która podpaliła tlący się od dawna lont, konflikt bowiem narastał od połowy lat trzydziestych ubiegłego wieku, a na jego wybuch złożyły się m.in.: aneksja Abisynii przez Włochy, demilitaryzacja Nadrenii, Anschluss Austrii, konferencja monachijska, aneksja Czech przez Niemcy i Albanii przez Włochy, podpisanie Paktu Ribbentrop-Mołotow. W końcu Niemcy zażądały od Polski Korytarza Gdańskiego, a gdy spotkały się z odmową, zaatakowały nasz kraj bez wypowiadania wojny.

Tak rozpoczęła się największa i najkrwawsza w historii ludzkości wojna, w wyniku której Polska, zaledwie po 20 latach od wyzwolenia spod jarzma zaborów, ponownie utraciła niepodległość. We wrześniu 1939 r. Polska walczyła w osamotnieniu, najpierw z Niemcami, a od 17 września również z Sowietami.

Polski żołnierz walczył na wszystkich frontach. Bił się w Norwegii i Francji, na skrzydłach bronił brytyjskiego nieba, bił się pod Tobrukiem, Monte Casino, Falaise, Arnhem i Wilhelmshaven, przemierzał atlantyckie szlaki. Krwawił pod Warszawą, Kołobrzegiem i Budziszynem.

Trwający do 8 maja 1945 roku konflikt pochłonął prawie 50 mln. ofiar (ludności cywilnej i żołnierzy), w tym 6 mln Polaków, i przyczynił się do gigantycznych strat, których wielu krajom przez lata nie udało się odbudować.

W Gorlicach każdego roku obchodzona jest ta tragiczna rocznica. Punktualnie o godzinie 12 rozległy się syreny oznajmiające początek obchodów upamiętnienia II wojny światowej. Ceremonia odbyła się u stóp pomnika Bohaterów Ziemi Gorlickiej. Wzięli w niej udział samorządowcy, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych, Bractwa Kurkowego, harcerze, reprezentanci Związku Sybiraków, Związku Strzeleckiego STRZELEC, Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Gorlickiej, Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości, Dziennego Domu Seniora, Gorlickiej Rady Seniorów, Miejskiego Klubu Prawa i Sprawiedliwości, uczniowie i mieszkańcy Gorlic.

Foto UM Gorlice

 

Free Joomla Lightbox Gallery

POWIAT GORLICKI TO:

110000 MIESZKAŃCÓW
996 KM2 POWIERZCHNI
37 PROJEKTÓW EU
STAROSTWO POWIATOWE W GORLICACH

ul. Biecka 3, 38-300 Gorlice
woj. małopolskie
www.powiatgorlicki.pl
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
starostwo@powiatgorlicki.pl

Godziny pracy:

Poniedziałek - piątek 7.30 - 15.30

GORLICE

49°39'44.9"N 21°09'39.4"E