• Imieniny:  Wiktoryna, Helmuta, Eustachego

Atrakcje turystyczne, wielofunkcyjny szlak uzdrowiskowy, budowa Parku Pamięci oraz dwie arterie drogowe – to pięć projektów Powiatu Gorlickiego, które zostały zgłoszone do Banku Projektów Ponadlokalnych Województwa Małopolskiego.

O walorach kulturowych i przyrodniczych powiatu gorlickiego, które decydują o wysokim potencjale rozwoju turystyki, nie trzeba nikogo przekonywać. Warto jednak przypomnieć o pięciu obiektach UNESCO: kościołach w Binarowej i Sękowej, cerkwiach w Owczarach, Kwiatoniu i Brunarach; kościele w Szalowej, będącym pomnikiem historycznym; cmentarzach z I wojny światowej; Bobowej słynącej z koronki klockowej, ośrodka chasydyzmu i całkiem nowego parku geologicznego; obiektach Szlaku Naftowego: skansenie przemysłu naftowego „Magdalena” w Gorlicach oraz w Libuszy, Muzeum Regionalnym PTTK; zalewie Klimkówka i uzdrowiska w Wysowej Zdroju i Wapiennem. Ofertę turystyczną stanowią również ścieżki rowerowe, piesze, trasy do narciarstwa biegowego.

Pierwszy ze złożonych projektów przez Powiat Gorlicki do Banku Projektów Ponadlokalnych WM, dotyczy „Promocji atrakcji turystycznych powiatu gorlickiego jako wsparcia dla marki Województwa Małopolskiego”.

Celem drugiego złożonego projektu o nazwie „Budowa wielofunkcyjnego szlaku uzdrowiskowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie powiatu gorlickiego” jest utworzenie dwóch tras składających się ze ścieżek rowerowych, pieszych, narciarstwa biegowego wraz z oznakowaniem atrakcji turystycznych oraz budową infrastruktury towarzyszącej, biegnących do uzdrowisk: Miasto Gorlice-Sękowa-Wapienne oraz Miasto Gorlice-Szymbark-Ropa-Klimkówka-Uście Gorlickie-Wysowa Zdrój.

Trzeci projekt to „Budowa Parku Pamięci Wielkiej Wojny – Diorama Bitwy Gorlickiej”. Ma on być zlokalizowany na Wzgórzu Pustki w Łużnej (cmentarz nr 123), w wyrobisku dawnego kamieniołomu. Mają powstać również 3 pawilony wystawiennicze poświęcone żołnierzom narodów biorących udział w bitwie oraz budynek gastronomiczny przy parkingu.

Celem czwartego projektu „Budowa drogi powiatowej Wysowa Zdrój – Krynica Zdrój” jest stworzenie bezpośredniego połączenia między uzdrowiskami Krynica Zdrój – Wysowa Zdrój z wyprowadzeniem ruchu do przejść granicznych odpowiednio w Muszynce i Blechnarce oraz zapewnienie lepszej dostępności komunikacyjnej Nowego Sącz i Gorlic do istniejących uzdrowisk na terenie powiatów nowosądeckiego i gorlickiego.

Piąty projekt dotyczy modernizacji drogi wojewódzkiej nr 997 Tarnów – Konieczna. Projekt obejmie modernizację drogi na odcinkach tego wymagających z uwzględnieniem budowy (poprawy) stanu infrastruktury drogowej jak: mosty, chodniki, poszerzenia (mijanki/pasy wolnego ruchu), przegląd i likwidacja zbędnego oznakowania, zwiększenie prędkości (płynność ruchu), odwodnienie i oświetlenie, itp. W powiecie gorlickim droga wojewódzka nr 977 jest kluczową w obszarze pogranicza polsko-słowackiego. Tutaj odbywa się ruch samochodowy w kierunku na Słowację i na południe Europy. Realizacja tego zamierzenia ułatwi dostępność komunikacyjną Powiatu Gorlickiego w obszarze transgranicznym, zmniejszy uciążliwość ruchu samochodowego (w  tym ciężarowego), zmniejszy poziom zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego i emisji hałasu. Nastąpi poprawa bezpieczeństwa ruchu i komfortu podróżowania. Ponadto realizacja projektu wpłynie pozytywnie na ożywienie współpracy polsko-słowackiej, przyczyni się do  wzrostu liczby turystów ze Słowacji odwiedzających Powiat Gorlicki, pobudzi rozwój przedsiębiorczości i stworzy nowe miejsca pracy.

Powiat Gorlicki pragnie budować jak najszersze partnerstwo i realizację tych projektów wspólnie z samorządami gminnymi ziemi gorlickiej oraz samorządem województwa małopolskiego, wykorzystując jak najszerzej dostępne formy dofinansowania.

Free Joomla Lightbox Gallery

POWIAT GORLICKI TO: